ankiety, wywiady, analiza danych zastanych, konsultacje
BADANIA I ANALIZY
Dział badań i analiz
Został powołany w strukturze Platformy 1 Podkarpackiego Centrum Innowacji początkiem 2021 roku. Jego nadrzędnym celem jest prowadzenie badań i analiz w obszarze rozwoju innowacji w regionie oraz gromadzenie szczegółowych informacji o regionalnych zasobach w zakresie rozwoju i transferu technologii.
Obecnie komórkę badawczą PCI współtworzą 4 specjalistki ds. badań i analiz. PCI zrzesza ekspertów, których kompetencje się przeplatają i wzajemnie uzupełniają. Taka interdyscyplinarność pozwala nam pracować kreatywnie i działać poza utartymi schematami.
Nasi beneficjenci, czyli kogo wspieramy?
Grupą docelową wsparcia, jakie oferuje Dział badań i analiz mogą być w szczególności:
- podkarpackie uczelnie (np. w zakresie badań związanych z zapotrzebowaniem na kierunki studiów, trendami rynkowymi w zakresie rozwoju technologii, potrzebami naukowców i in.)
- naukowcy (m.in. poprzez dostarczenie danych wspomagających działalność badawczo-naukową, organizację działań informacyjno-szkoleniowych w partnerstwie z podmiotami zewnętrznymi czy prowadzenie serwisu internetowego integrującego różne źródła wiedzy oraz służącemu integracji środowiska naukowego regionu)
- Samorząd Województwa Podkarpackiego (w zakresie dostarczania danych, raportów i prognoz m.in. na temat optymalnych kierunków rozwoju innowacyjności w regionie, jego potencjału, sytuacji regionalnej na tle zachodzących w gospodarce dynamicznych zmian w obszarze nowych technologii i innych)
Nasza misja, czyli co robimy?
Dział badań i analiz realizuje zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe. Badania ilościowe prowadzone są na dużej próbie badawczej, co pozwala wysnuć wnioski reprezentatywne dla danej populacji. Badania ilościowe skupiają się ponadto na określonym momencie, definiując zjawisko w czasie rzeczywistym. Badania jakościowe prowadzone są na małej próbie badawczej, niemniej pozwalają lepiej zrozumieć badane zjawisko oraz umożliwiają pozyskanie szerszych i głębszych informacji od respondentów.
Badania to jednak nie wszystko. Nasza praca koncentruje się wokół trzech kierunków:
Prowadzenie badań i pozyskiwanie informacji
Zarządzanie wiedzą
selekcja i analiza pozyskanych informacji oraz prezentacja wyników w formie raportów, baz danych, prognoz
Rozpowszechnianie wiedzy
udostępnianie pozyskanych informacji w formie raportów, baz danych, prognoz
Nasze badania i raporty
Innowacyjne Podkarpacie 2030. Stan i perspektywy współpracy sektora biznesu ze środowiskiem naukowym regionu
Celem projektu badawczego była diagnoza stanu innowacji w podkarpackich przedsiębiorstwach, zakres współpracy z nauką oraz transfer technologii z uczelni do przemysłu. Na potrzeby realizacji projektu zastosowano triangulację motod badawczych (połączenie badań jakościowych IDI/TDI oraz ilościowych CATI).
Okres realizacji: 31.10.2023-02.02.2024
Liczba respondentów: 1391
Innowacyjne Podkarpacie 2030. Finansowanie prac B+R i współpraca nauki z biznesem
Celem badań był opis i pomiar doświadczeń przedstawicieli władz uczelni oraz naukowców z województwa podkarpackiego w aplikowaniu o środki finansowe na projekty B+R, ich rozliczaniu oraz współpracy sektora nauki i biznesu. Dane zbierano przy wykorzystaniu metod jakościowych i ilościowych tj. technika FGI (and. focus group interview) oraz CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview).
Okres realizacji: 25.04.2023-12.07.2023
Liczba respondentów: 308
Innowacyjne Podkarpacie 2030. Luki informacyjne a działalność badawczo-rozwojowa podkarpackich naukowców
Celem badania było zebranie opinii przedstawicieli podkarpackiego środowiska naukowego na temat zjawiska luk informacyjnych (informacji potrzebnych, ale niedostępnych w systemach informacyjnych) i jego potencjału sprawczego w realizowaniu prac badawczo-rozwojowych (B+R) podkarpackich naukowców.
Okres realizacji: 09.08.2022 - 19.12.2022
Liczba respondentów: 224
Innowacyjne Podkarpacie 2030. BADANIA I ROZWÓJ: Potencjał i potrzeby środowiska naukowego regionu
Okres realizacji: 25.11.2021 - 22.12.2021
Liczba respondentów: 232
Z tego opracowania dowiesz się:
- które uczelnie w województwie prowadzą już prace badawczo-rozwojowe, a które chcą je rozpocząć?
- z jakich źródeł finansowania B+R korzystają podkarpackie uczelnie oraz jakie trudności najczęściej napotykają w procesie aplikowania o granty czy podczas realizacji projektów?
- jakie są doświadczenia podkarpackich uczelni w zakresie współpracy z innymi jednostkami naukowymi, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi?
Innowacyjne Podkarpacie 2030. Kierunki rozwoju dla nauki i gospodarki
Celem badania było zebranie opinii przedstawicieli podkarpackiego środowiska naukowego w zakresie kierunków technologicznych o największym potencjale do rozwoju województwa podkarpackiego w okresie do 2030 r.
Okres realizacji: 20.05.2021 - 26.05.2021
Liczba respondentów: 177
Z tego opracowania dowiesz się m.in:
- na jakie kierunki technologiczne według podkarpackich naukowców istnieje obecnie zapotrzebowanie rynkowe?
- jakie kierunki technologiczne według podkarpackich twórców technologii będą miały największe znaczenie dla rozwoju województwa podkarpackiego do 2030 roku?
Aktualne ankiety internetowe
Ocena i oczekiwania użytkowników Bazy wiedzy PCI
Potrzeby przedstawicieli podkarpackiego ekosystemu innowacji w obszarze ochrony własności intelektualnej
Zakończone ankiety internetowe
Bezpieczeństwo danych osobistych w Internecie
Badanie realizowane podczas konferencji Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pn. ,,Przedsiębiorczość i innowacyjność jako wyznaczniki dynamicznego rozwoju gospodarki” . Jego celem było uzyskanie informacji na temat podejmowanych przez użytkowników Internetu działań, zabezpieczających ich dane osobiste.
Raport ze szkoleń organizowanych w ramach Programu Akceleracji Przedsiębiorczości Akademickiej „SCIENCE STARTUP”.
Przedmiotem badania była ocena warsztatów organizowanych w ramach Programu Akceleracji Przedsiębiorczości Akademickiej „SCIENCE STARTUP”, realizowanych przez Podkarpackie Centrum Innowacji w okresie od 12.01.2022 – 21.06.2022 roku.
Środowisko naukowe o dostępności źródeł do danych branżowych
Przedmiotem badania było zbadanie potrzeb przedstawicieli środowiska akademickiego na temat pozyskiwania danych branżowych za pośrednictwem różnych typów mediów. Część badania będzie skoncentrowana na biuletynie Podkarpackiego Centrum Innowacji “IMagInn”.
Baza wiedzy
Podkarpackie Centrum Innowacji nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczane w poniższych bazach.
Uczestnicy badań
W czym możemy Ci pomóc?
bądź nawiązać współpracę przy realizacji badań i analiz zapraszamy Cię do indywidualnego kontaktu z naszymi specjalistami.
Skorzystaj z gotowego formularza i wybierz temat rozmowy.